Рибне місце: майбутнє бобрицьких озер

Бобриця > Новини Бобриці > Рибне місце: майбутнє бобрицьких озер

На території села Бобриця розташовані два озера, поверхня яких становить майже 100 га. Історія цих штучних водних об’єктів така: у післявоєнний період на річці Бобриця вирішили створити рибне господарство і облаштували декілька дамб. Під час приватизації майно, яке належало рибгоспу, отримало приватних власників, на сьогодні це ПАТ «Забір’я».

У зв’язку з розширенням меж села, озера опинились всередині населеного пункту. Тому наразі йде робота над відображенням відповідної території в генеральному плані. Важливою стала рекреаційна функція. Набережні у центральній частині міст та сіл є дуже важливими об’єктами, центрами громадського тяжіння. Так, адже прогулянки і спорт — основні види активності на таких територіях.

Однак, в цьому перспективному плані є одне важливе «але»: озера так і не
набули статусу водних об’єктів місцевого значення. Їх правовий статус і підпорядкованість лишаються спірними, договорів оренди не існує, за їх використання по факту ПАТ «Забір’я» не сплачує жодної копійки. Чому так? Давайте спробуємо розібратися в цьому питанні разом.

Щодо ПАТ «Забір’я», яке фактично веде господарську діяльність на двох
озерах, офіційно відомо, що з 2003 року організація займається вирощуванням та реалізацією живої риби, а також наданням послуг з риболовлі. На даний час підприємство веде цю діяльність на каскаді з семи великих штучних водних об’єктів, розділених дамбами. Два з них знаходяться на території Бобрицької сільради. З того ж 2003 року є ціла історія судових спорів між Бобрицькою сільською радою та ПАТ «Забір’я», але ключові рішення у справі були ухвалені судами за позовами прокуратури.

Наразі Бобрицька сільська рада має чітку позицію щодо озер: це штучні водні
об’єкти, їм має бути наданий статус водних об’єктів місцевого значення. Згідно ч. 2 ст. 6 Водного кодексу України український народ здійснює право власності на води (водні об’єкти) через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради. Таким чином, надання Державним агентством водних ресурсів відповідного статусу, дозволить Бобрицькій сільській раді нарешті впорядкувати ситуацію з озерами,
укласти договори оренди, одержувати кошти в місцевий бюджет та врегулювати відносини орендаря з рибалками. Оскільки ПАТ «Забір’я» належить майно, а саме дамби, то це підприємство буде мати першочергове право на оренду.

За останній рік ПАТ «Забір’я» вже зверталося декілька разів до Бобрицької
сільради з проханням оформлення оренди земельної ділянки (!), посилаючись
на судове рішення від 30.09.2008 року, в якому постановою Київського міжобласного апеляційного господарського суду було визнано за ВАТ «Забір’я» право постійного користування земельною ділянкою площею 124,8 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на якій знаходяться нагульні стави № 1 та № 2 на території Бобрицької сільської ради.

Сільрада ж керується останнім рішенням апеляційного суду від 14 січня 2013 року, яким встановлено, що територія, на яких знаходяться озера, належить державі, а право власності на ці об’єкти закріплено за Фондом державного майна України. Цим рішенням з незаконного володіння ПАТ «Забір’я» водні об’єкти були витребувані на користь держави в особі Фонду державного
майна України. На виконання постанови Київського апеляційного господарського суду від 1 квітня 2013 року у справі № 12/116-12/21 водні об’єкти були зареєстровані у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за державою в особі Фонду державного майна України. Відповідно, передавати в оренду землю, на якій знаходяться об’єкти державної власності, сільська рада не має права.

29 червня 2016 року Бобрицька сільська рада звернулася до Фонду державного майна України з проханням надати інформацію, чи належать
до державної власності водні об’єкти — нагульні стави № 1(Б) та № 2(Б) за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Бобриця, вул. Леніна, земельна ділянка № 98. Фонд державного майна України повідомив, що запит було направлено до Регіонального відділення Фонду державного майна у Київській області. Регіональне відділення, у свою чергу, повідомило Бобрицьку сільську раду про відсутність відомостей про внесення зазначеного державного майна до Реєстру об’єктів державної власності.

Тож в реєстрі нерухомого майна об’єкти зареєстровані, власником вказано державу в особі Фонду державного майна. Водночас, Фонд державного
майна посилається на інший реєстр — об’єктів державної власності і повідомляє, що в ньому так інформація відсутня. Складається враження, що
регіональне відділення фонду умисно уникає виконання рішення суду, намагаючись якнайдовше тримати «інтригу» в питанні.

У травні 2017 року на останній сесії Бобрицької сільської ради депутати доручили голові сільської ради звернутися до Міністерства екології та природних ресурсів, Державного агентства водних ресурсів з клопотанням щодо надання бобрицьким озерам статусу водних об’єктів місцевого значення.

«Маємо надію, що це складне питання все ж вдасться вирішити, і правовий статус озер буде визначений раз і назавжди. Бобричани чекають можливості подальшого розвитку території біля озер в рекреаційних цілях для того, щоб наше село ставало ще казковішим», — коментує Бобрицький сільський голова Олександр Король.

Дякуємо заступнику Бобрицького сільського голови Олексію Радченко за допомогу в підготовці матеріалу.

home Думай глобально, дій локально