Бобрицькі ліси включено до всеєвропейської екологічної мережі

Бобриця > Новини Бобриці > Бобрицькі ліси включено до всеєвропейської екологічної мережі

На початку грудня до Смарагдової мережі включено 106 нових українських територій (майже 1,5 мільйона гектарів). Унікальність нашої природи визнали на міжнародному рівні. Залишилось, щоб ректорат НУБіП перестав цікавитись лісорубним бізнесом, а повернувся до науково-дослідної роботи, добровільно погодивши реорганізацію БЛДС у Національний парк.

Новина від Української природоохоронної групи (UNCG): більша частина території проектованого Національного парку "Приірпіння і Чернечий ліс" включена до Смарагдової мережі (Emerald Network). Це мережа, що включає європейські території особливого природоохоронного інтересу (Areas of Special Conservation Interest).

Майже тиждень тривало засідання сторін Бернської конвенції - головної інституції Ради Європи в питаннях охорони дикої природи. У результаті, ухвалено чимало нових важливих документів, дотримуватися яких тепер потрібно й нашій державі.

Одним з найбільш значущих рішень для України було включення нових територій до Смарагдової мережі (загальноєвропейська мережа природоохоронних територій, важливих для збереження видів і природних оселищ), які потребують охорони на рівні всієї Європи. У країнах ЄС Смарагдові території називаються територіями мережі Natura 2000 і фінансуються з бюджету Співдружності.

Держави офіційно подають пропозиції на розгляд Конвенції у формі бази даних. Після цього довгий час триває експертне обговорення цих пропозицій на міжнародному рівні. І лише отримавши бачення, наскільки важлива кожна територія для збереження того чи іншого виду або оселища в межах Європи, Конвенція ухвалює рішення про включення її до всеєвропейської мережі.

Ця подія відбулася 4-го грудня і є одним з головних результатів засідання Постійного комітету Бернської конвенції. До числа Смарагдових територій Європи додано 106 нових українських територій. Це природні долини річок, степові балки й цінні лісові масиви в різних областях України. Повний список їх всіх розміщений із вказаною нумерацією на сайті Бернської конвенції ➡️ http://bit.ly/2REmY24

Усі ці території розроблені завдяки зусиллям організації Української Ботанічної Групи та польських колег з Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze. Разом ми змогли зосередити зусилля 60 науковців, які розробили нові Смарагдові території. Робота тривала протягом 2 років і в своїй більшості не мала фінансування.

Що було до цього часу?

Попередній перелік Смарагдових територій для України ухвалювався в 2016 році. Тоді до них включили передусім усі існуючі заповідники й національні природні парки. Загальна площа мережі до цього часу становила 5,8 млн га (9% площі суходолу України), але з них 3,6 млн. га. (5,7% площі суходолу України, або 57% площі Смарагдової мережі України) становили території, які й без того мали охоронний статус. Ще 1% площі України (або 10% площі мережі) становили водосховища Дніпровського каскаду, що відіграють важливу роль як міграційний шлях перелітних птахів. Проте водна гладь водосховищ є мало відвідуваною і включення їх до Смарагдової мережі навряд чи було сильно відчутним.

Отож, лише 33% Смарагдової мережі в Україні (2,5% площі України) у 2016 році стали територіями, для яких включення до мережі стало дійсною зміною - отриманням охоронного статусу. Прикладом є ситуація із захистом Полонини Боржава від будівництва вітрової електростанції. На цей час втримати оборону наймальовничішої полонини України вдається фактично лише завдяки втручанню Бернської конвенції.

Що змінилось?

На початку грудня рішенням Постійного комітету Бернської конвенції до Смарагдової мережі було включено 106 нових територій в межах України загальною площею 1 475 875га. Усі ці території є долинами річок, комплексами степових балок, боліт, дикими природними каньйонами. За незначним винятком, усі ці землі раніше не мали охоронного статусу.

Відчутними є зміни на рівні окремих областей. Так, на Сумщині, Львівщині, Кіровоградщині та в Криму, Смарагдових територій стало в півтора рази більше; на Донеччині їх площа подвоїлась, на Луганщині й Полтавщині – виросла в 2,5 рази, а на Харківщині їх стало вп’ятеро більше, ніж було раніше.

Усі ці території важливі для рідкісних у Європі видів та природних оселищ. Дуже важливо, що чимало оселищ, наприклад, більшість степових, охороняються переважно в Україні, адже абсолютна більшість країн, які є сторонами Бернської конвенції, не мають степових територій. Степові поди, відслонення крейди та крейдяні бори були включені до Резолюції 4 за пропозицією України, оскільки в інших країнах Європи, окрім Росії, ці типи оселищ відсутні.

Нічого б не сталось без особистої ініціативи Анастасії Драпалюк з Міністерства енергетики та захисту довкілля України, а також 60 науковців, які знайшли час та можливості протягом 2-х років виконувати таку титанічну роботу. Ця праця не була оплачуваною і є їх спільним внеском в європейське майбутнє України.

Вітаємо всіх, хто долучався: науковців, волонтерів, працівників Міністерства енергетики та захисту довкілля України, без вас ця важлива для України подія не відбулася б.

Коментар керівника ГО « Українська природоохоронна група», Олексія Василюка.

Три роки, 60-т науковців-біологів та спільна мета. Лише три року томі ми дізнались про існування Смарагдової мережі, під час поїздки до Польщі. В Польщі 24% території входить до Смарагдової мережі та фінансуються з бюджету ЕС. Середній відсоток серед країн ЕС – це 18%. Іноді власнику землі вигідніше отримувати компенсацію з центрального бюджету ЕС, аніж займатись сільським господарством. Якщо територія з унікальною природою та є домівкою для рідкісних тварин, птахів чи рослин, будь які роботи мають бути погоджені та пройти експертну оцінку щодо впливу на довкілля. Кожна країна самостійно вирішує для себе унікальність території, яким потрібен природоохоронний статус, пише проекти та подає їх щороку на засідання комітету Бернської конвенції.  Для України це важливий крок для швидшого вступу до ЕС, бо Смарагдова мережа це євроінтеграція в сфері охорони природи. До 2015 року до Смарагдової мережі в входили лише українські заповідники та Національні парки, тобто території які і так мають природоохоронний статус. Впродовж 3-х років нам надавали консультації польські науковці, які за 10-ть років приєднали 24% польських території до Смарагдової мережі, тим самим пришвидшили вступ країни до ЕС.   

 

    

home Думай глобально, дій локально