«Казкове село Бобриця» - розмова з автором ініціативи Романом Іваненко

Бобриця > Новини Бобриці > «Казкове село Бобриця» - розмова з автором ініціативи Романом Іваненко

Комунікатор ідей.

Розмова з автором ініціативи «Казкове село Бобриця» Романом Іваненком

 «Я живу в Бобриці. Тут мій дім», — такими словами розпочинає розмову ідейний натхненник ініціативи «Казкове село Бобриця» та один із засновників Бобрицького сільського благодійного Фонду «Розвиток та благоустрій» Роман Іваненко. Власне, себе він воліє називати комунікатором ідей — людиною, яка допомагає втілювати задуми та реалізовувати найсміливіші проекти.

Коли я переїхав  жити до Бобриці, мені багато чого не  подобалось і до цього часу не подобається. Власне, коли ти починаєш постійно проживати у сільській місцевості, то звертаєш увагу на речі, на які ти раніше уваги не звертав.

Скажімо, в сільській місцевості існує досить рудиментний норматив усунення неполадок в електромережі. Якщо в Києві (чи іншому місті) — це дві години, то за 1 км від межі Києва — це одна доба. А в сучасному світі важко уявити, як можна прожити добу без світла. Такі відверті рудименти з далекого минулого ускладнюють життя, тому їх потрібно змінювати відповідно до сучасних потреб комфортного життя людини.  Таких моментів у мене накопичилось доволі багато — інфраструктура, освітлення, окремі елементи благоустрою, чистота.

На жаль, у нас не сформовані ще місцеві громади у тому вигляді, в якому вони існують, наприклад, у європейських країнах. Але досвід подорожей і проживання за кордоном говорить, що все має бути інакше! Адже місцеві спільноти є джерелом, суттю населеного пункту, в який ти приїжджаєш. Ось цю ідею я маю намір донести до оточуючих. Люди творять місце, де вони живуть, а не хтось міфічний у Верховній раді чи ще десь. Ключ до якості життя знаходиться у відповіді: «А що я зробив сьогодні для того, щоб моє село Бобриця було комфортним?».

Приємною особливістю Бобриці є те, що центр села відокремлени від великих доріг, що взагалі не характерно для нашої країни. Тож, у нас дійсно є можливість створити простір, приємний для відпочинку та дозвілля. Я впевнений, що у Бобриці за рахунок цього та природи навколо протягом 2-3 років є можливість стати найкращим населеним пунктом для проживання поза межами Києва.

Перші кроки назустріч казці

Відправною точкою роботи стала «візуалізація мети» у вигляді словосполучення «Казкове село Бобриця».

Оскільки спочатку не було команди місцевих однодумців, я вирішив самостійно розробити проект плану дій та основні напрями роботи і навколо нього гуртувати людей.

Оцінивши ресурси, людей, яких я бачу, оцінивши вцілому незіпсованість навколишньої території та відсутність  недобрих намірів у керівництва села, я вирішив діяти. Створення Бобрицького сільського благодійного фонду «Розвиток та благоустрій» у грудні 2013 року співпало зі знаковими подіями в житті країни. Напевно, саме вони стали каталізатором до активних дій. Хоча перша команда однодумців сформувалась трохи раніше — Фонд виступає лише інструментом збору коштів і витрачання їх на проекти у нашому селі. Ми одразу почали діяти. Невеликі проекти, але реалізовані повністю — ось з чого починалось. Зустрілись з головою сільради, відчули його розуміння у бажанні змінювати життя на краще, однак деякий скепсис щодо можливостей їх реалізації. Довелось показати на практиці, що неможливого не існує.

Перше, на що звернули увагу — це те, що у нас є діюче Комунальне підприємство «Бобриця». Насправді, далеко не кожне село може похвалитися наявністю системи централізованого вивезення сміття. Одразу побачили дві ключові проблеми: катастрофічна нестача фінансування і відсутність необхідних управлінських знань та навичок, як налагодити систему надання послуг з прибирання території села таким чином, щоб вона могла сама себе окупити.

Адже у бюджеті закладено фінансування у розмірі менше 6 тис в місяць, чого насправді не вистачає майже ні на що. Лише утримання одного трактора — це близько 4 тис. Грн в місяць (паливо плюс поточні ремонти). Решта — незначна заробітна плата двох людей. І як цим ресурсом прибирати територію у декілька сотень гектарів, кілька десятків кілометрів вулиць?

Оскільки у мене був досвід побудови обслуговування населення в межах житлового комплексу та території навколо нього в місті Києві (в межах ОСББ), то схему запропонували таку саму. За послуги з прибирання території загального призначення може платити населення, якщо є таке бажання. Перш за все, власними коштами ми відремонтували старий трактор. Адже виявилось, що він часто простоює, бо немає грошей на нормальний ремонт. 

Розробили типовий договір на надання послуг щодо благоустрою та утримання території населеного пункту з КП «Бобриця». У містах люди платять жекам за прибирання території, то чому цього не роблять у селі? Бо за радянських часів звикли до того, що село — це грязюка і кирзові чоботи чи галоші? Це неповага до самих себе — жити в таких умовах. 

На сьогодні КП «Бобриця» ще дотується нами — кількома жителями, які вирішили брати активну участь у житті села. Щомісяця сума дотацій становить більше 10 тис грн. Вже укладено більше 50 договорів, оплата за ними становить щомісяця близько 5 тис. Грн. Ще бюджетні кошти і кошти за кожен вивезений пакет сміття. Всього робота 4 людей та трактора нам обходиться у 30 тис. Грн щомісяця. Варто зазначити, що все сміття у «платних» пакетах на платній же основі їде на легальне сміттєзвалище. Безкоштовно здати сміття туди неможливо.

Побачити та відчути: візуальне відображення ідеї

Декоративні елементи «Казкового села Бобриця» з’явилися для візуалізації нашої ідеї. Адже місцеві жителі мають не лише чути, але й бачити нашу мету.

Щоб побороти скепсис, ми мали діяти та показувати власними справами, як можна змінити навколишнє середовище на краще. Тому ми спершу на обмеженій території висадили дерева, посіяли газон, почали вичищати ліс, оплатили роботу митця — так з’явився стріт-арт «Казкове село Бобриця» на вул. Садовій.

Всі ці нововведення профінансував наш фонд, а левову долю коштів надали шість осіб, які і входять до Правління фонду. До речі, вся інформація про фонд, його склад та діяльність відображена на створеному нами сайті місцевої громади.

Спільні зусилля: інструмент для об’єднання

Кожен житель села зараз має можливість змінювати  на краще нашу Бобрицю. По-перше, це власні зусилля по благоустрою території навколо паркану. По-друге, укладенням договору з КП «Бобриця» і щомісячною оплатою послуг прибирання території села. По-третє, грошовими внесками на конкретні проекти (наприклад, відеоспостереження на території села) у Фонд. Суть у тому, що кожен має регулярно робити свій внесок у зміни у селі: власними ідеями, працею або грошима. Краще всіма ресурсами одразу — так швидше досягнемо мети. 

Наше першочергове завдання — донести це до кожного жителя, вирвати людину з віртуального світу телебачення та критики влади, а натомість залучити до створення колективного громадського блага.

Ми хочемо познайомити жителів Бобриці один з одним, налагодити спілкування всередині села та почути думку односельців, зібрати ідеї та разом зробити казку реальністю поруч себе.

Поле для роботи грандіозне.  

Долучайтесь до нас! Нам потрібна ваша особиста участь та підтримка!

Все тільки починається.

home Думай глобально, дій локально