Добровільне об’єднання громад Бобрицької, Забірської, Княжицької та Музичанської сільрад: історія питання

Бобриця > Новини Бобриці > Добровільне об’єднання громад Бобрицької, Забірської, Княжицької та Музичанської сільрад: історія питання

У лютому 2015 року був прийнятий Закон України «Про добровільне об’єднання громад». Логіка прийняття Закону в тому, що Україна в співробітництві з ЄС рухається шляхом оптимізації структури територіального управління.

Суть проблеми: ми маємо досі майже 11 тисяч місцевих рад з відповідними витратами на утримання апарату, в той час як, наприклад, сусідня Польща, маючи порівняні з нами кількість населення і розмір території, має 2478 місцевих рад. Відповідно кількість адміністративного персоналу, що керує територіальними громадами вчетверо менша. Одночасно з об’єднанням громад проходить процес передачі фінансів і повноважень з центру на місця для їх більш ефективного використання. Місцеві бюджети окремих сільських та міських рад збільшились в рази у 2015 році, а в-цілому по країні приблизно на 40%. Держава передбачила орієнтовний термін закінчення реформи до місцевих виборів 2017 року, надавши можливість протягом 2016 самостійно визначитись громадам з пріоритетами об’єднання.

Спочатку, навесні 2015 року, обласні державні адміністрації форсували питання і шляхом адміністративного тиску намагались затвердити за радянськими лекалами нові громади, об’єднавши їх просто навколо районних центрів чи міст обласного підпорядкування.  Так, 08.04.2015 р. відбулося друге засідання Київської обласної робочої групи з підготовки перспективного плану формування територій громад Київської області.  На дане засідання були запрошені всі сільські та районні голови. Незважаючи на публікацію на web-сайті щодо нібито відсутності жодного примусу в об’єднанні громад у випадку якщо такі є самодостатніми не буде, насправді Київська обласна державна адміністрація (КОДА) станом на дату проведення засідання вже мала проект перспективного плану об’єднання громад, і намагалась переконати в доцільності своїх дій керівників місцевих рад. Зокрема наші сільради об’єднували навколо Боярки.

Найголовніші загрози такого стилю об’єднання на базі радянської системи адміністративного устрою і соціальної інфраструктури для малих населених пунктів полягає в тому, що центри громад, що вже мають базову інфраструктуру, не будуть зацікавлені у розвитку інших населених пунктів і одночасно домінуватимуть за представництвом по кількості депутатів в нових об’єднаних місцевих радах. В додаток до цієї проблеми ми ще дуже добре розуміємо різницю в моделях керування містами з багатоповерховою забудовою і селами з індивідуальними будинками.

З огляду на зазначене Правління Бобрицького сільського благодійного фонду «Розвиток і благоустрій» 28.04.2015 р. звернулась з листом-клопотанням до сільради, в якому містилось розгорнуте обгрунтування про доцільність термінового ініціювання власного процесу об’єднання сусідніх сільских територіальних громад, що мають географічну, історичну та структурну спорідненість. Порядок добровільного об'єднання територіальних громад визначений Розділом 2 Закону України «Про добровільне об’єднання громад», в ч. 1 ст. 5 якого зазначено, що ініціатором добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст може, серед іншого, бути сільський, селищний, міський голова.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону, сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.

Керуючись даною нормою Закону Бобрицьким сільським головою 29.04.2015 р. було ініційовано громадське обговорення пропозиції щодо вказаного вище об’єднання територіальних громад. 07.05.2015 р. відбулись громадські обговорення пропозиції щодо об’єднання територіальних громад Бобрицької, Забірської, Княжицької та Музичанської сільських рад в об’єднану територіальну громаду. За результатами проведеного громадського обговорення Бобрицькою сільською радою Києво-Святошинського району Київської області  (XXXIII сесія V скликання) 12.05.2015 р. було прийняті рішення про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад, та про створення робочої групи щодо добровільного об’єднання громад.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону, сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об'єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади.

На виконання даної норми закону, сільським головою с. Бобриця було направлено до Книжицької сільської ради, Забірської сільської ради, Музичанської сільської ради відповідні листи, що містили пропозицію про об’єднання територіальних громад. Після отримання відповідей від суміжних територіальних громад про надання згоди на об’єднання та делегування представників від кожної сільради до спільної робочої групи (особи, визначені кожною громадою, які уповноважені на проведення консультацій та обговорень щодо об’єднання) підготували проект рішення добровільного об'єднання територіальних громад для обговорення на громадських слуханнях, який надалі затверджується кожною сільрадою.

Рішенням Бобрицької сільської ради 29.05.2015 р. було ухвалено проект рішення робочої групи по добровільному об’єднанню Бобрицької, Забірської, Княжицької та Музичанської сільських рад в об’єднану територіальну громаду для обговорення на громадських слуханнях. 12.06.2015 р. відбулося громадське обговорення щодо об’єднання територіальних громад, на якому були присутні 110 осіб, де переважною більшістю голосів схвалено Проект рішення про добровільне об’єднання підготований спільною робочою групою. Аналогічне громадське обговорення і рішення місцевої ради прийнято Княжицькою сільською радою. Фактично дві сільські ради з чотирьох повністю пройшли передбачений Законом шлях для об’єднання. Водночас Забірська сільська рада підготований Проект рішення робочою групою до сьогодні не винесла на обговорення, так же як і Музичанська. На додаток, в Музичах сільським головою було ініційоване опитування населення з пропозицією, в тому числі, про відмову від об’єднання (що апріорі неможливо).

Законодавством передбачено схвалення утворення об’єднаних громад на рівні, в тому числі, обласних рад. Проведена нами робота дозволила змінити наміри КОДА щодо приєднання наших сільрад до Боярки і 13.08.2015 року Київською обласною радою був затверджений Перспективний план формування територій спроможних громад. Документ передбачає формування 61 об’єднаної територіальної громади, в тому числі Княжичської об’єднаної громади шляхом об’єднання Бобрицької, Забірської та Княжицької сільських рад (фрагмент мапи в ілюстрації до цієї статті). Музичанська сільська рада в цьому плані втрапила в об’єднання з Гореницькою. 22 ради відмовилися на даному етапі об’єднуватись і позначені сірим кольором. Це значить, що їх долю можуть вирішити примусово, поза процесом добровільного об’єднання.

В Україні з початку процесу створено вже 159 об’єднаних громад, пройшли вибори в нових місцевих радах, обрані перші старости в населених пунктах. Держава підтримує фінансового об’єднані громади через Фонд регіонального розвитку (передбачено 3,5 млрд грн у 2016 році на будівництво інфраструктури в регіонах), зокрема у січні 2016 року 28 нових територіальних громад обрано для фінансування будівництва Центрів надання адміністративних послуг спільно Міністерством регіонального розвитку та Проектом німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) «Реформа управління на сході України». Наші громади почали серед перших в Україні рух до сучасної моделі управління і реформування інфраструктури території і загальмували. Ми маємо завершити цей процес у 2016 році, ми бачимо прямий зв’язок підвищення якості життя в наших селах і об’єднання територіальних громад.

Голова Правління Бобрицького сільського благодійного фонду «Ровзиток і благоустрій»

Іваненко Роман

home Думай глобально, дій локально