Десять метрів до Швейцарії

Бобриця > Новини Бобриці > Десять метрів до Швейцарії

Кожен, хто бував у Швейцарії, особливо у маленьких містечках і селах, запам’ятовує відчуття неповторної краси в деталях і неймовірної чистоти на вулицях. Якщо проаналізувати компоненти, з яких складається таке враження, то основними будуть три: архітектура будівель, відповідальність жителів, добросовісність муніципальних служб.

Архітектурна довершеність й увага до зовнішнього вигляду будинків полягає в тому, що ви не зустрінете кислотно-рожевої будівлі з синьою складською металочерепицею на даху, бо ні місцевий архітектор не дасть дозволу на такий дизайн, ні власник не зможе жити в такому будинку через осуд сусідів. Все, що будується чи реставрується, в обов’язковому порядку вписується в  природну гармонію швейцарських поселень.

Відповідальність жителів і муніципалітету полягає в організації благоустрою і чистоти та щоденній підтримці цього стану. Так, на додачу до ідеальних архітектурних форм, на фасаді кожного приватного будинку ви обов’язково побачите не один, а кілька вазонів з квітами. У такий спосіб кожен житель Швейцарії робить свій внесок в зовнішній вигляд країни. Вражаючі результати досягаються зусиллями мільйонів звичайних людей: таких як ми, але більш відповідальних, які усвідомлюють, що не Президент чи голова сільради впливає на якість життя, а кожен сам своїм маленьким внеском, своїм власним вазоном квітів.

Восени ми помандрували вулицями Бобриці й зробили серію фотографій, на яких добре помітно, яким хочуть бачити #казковеселоБобриця близько 20 відсотків наших жителів і вже роблять все, що від них залежить: охайні фасади будинків, часто прикрашені квітами, стрижені газони та декоративні рослини між дорогою та фасадним парканом домоволодінь.

  

Водночас, поряд ми побачили й типові пейзажі, знайомі нам з радянських часів, коли жителі вважають, що порядок має бути лише всередині їх паркану, а як двір виглядає ззовні для сусідів, як він впливає на враження від села Бобриця для його гостей – це не важливо. Ми побачили бур’ян по пояс під фасадним парканом, купи будівельного сміття, складовані будматеріали, паркани з металопрофілю внутрішньою (!) частиною назовні і тд.

Багато хто посилається на матеріальний стан власників будинків, коли порівнює їх фасадні частини. Але як пов’язане сміття біля будинку й майновий стан? – А ніяк, це виключно складова частина соціальної культури кожного. Просто для когось важливо виглядати охайно, а іншому – байдуже.

    

Насправді, суспільство давно придумало механізм встановлення стандартів у різних сферах життя. Для цього існують закони й інші нормативні акти. Так, українським законодавством передбачено затвердження кожною місцевою громадою власних «Правил благоустрою», які встановлюють обмеження і правила щодо благоустрою населеного пункту.

У нас рішенням Бобрицької сільради № 742-29-V від 11 вересня 2014 року такий документ вже був затверджений. Ознайомитись з ним можна на сайті села Бобриця: http://bobrytsya.kiev.ua/uploads/docshare/1447058840.pdf.

Основною запорукою чистоти й порядку в селі Бобриці є чітке закріплення відповідальності за прибирання та підтримання благоустрою, зокрема, нормального стану рослинності. Так, ділянки, де є власники чи орендарі – сфера відповідальності нас, жителів. Території загального користування: дороги, сквери, площі – сфера відповідальності Комунального підприємства «Бобриця».

Те, що найкраще вирізняє Бобрицю серед інших  сіл та міст, – це окремо виділена 10-метрова фасадна зона по межі ділянок (чи паркану), за яку несуть відповідальність власники чи орендарі земельних ділянок - жителі с.Бобриця.

Правилами встановлений критерій нормального стану рослинності: – висота не має перевищувати 15 см, якщо вище – то має бути скошеною. Саме ці 10 метрів і вирізняють нас від Швейцарії – там кожен житель без зайвого нагадування підтримує фасадну частину перед ділянкою в ідеальному стані. У нас поки що 80% жителів вважають це зайвим. Ми спільними зусиллями, сусід за сусідом, і створюємо той світ, в якому живемо. Вони – в квітах і чистоті, ми – в смітті й бур’янах.

Кодексом про адміністративні правопорушення передбачені штрафи за невиконання  «Правил благоустрою». Доходи від цих штрафів йдуть в місцевий бюджет. Але коли 80% жителів порушують нормативний акт, то сільська рада просто не в змозі штрафувати все населення. Такий показник вказує на те, що майже вся громада не хоче таких правил, бруд їй подобається... Насправді все має бути навпаки: коли залишиться 20% порушників, то їх можна буде штрафувати, забезпечуючи виконання загальноприйнятої норми поведінки в громаді.

Давайте у квітні-травні 2018 року пройдемо ці 10 метрів до Швейцарії. Це не так вже й складно. Однак, цим коротким шляхом ми маємо піти всі разом, лише так туди можна дістатися. Ми ж можемо?  

Роман Іваненко,

Голова правління Бобрицького

Благодійного фонду

«Розвиток та благоустрій»

home Думай глобально, дій локально